» Adaptacja bez stresu

ADAPTACJA BEZ STRESU

Jak ułatwić dziecku adaptacje w placówce…?

Wszystkim nam zależy na tym samym, wszyscy mamy jeden cel – dobro dziecka.

Prawidłowa i bezpieczna adaptacja nie będzie możliwa bez współpracy rodziców z kadrą placówki. Na początku należy przeprowadzić wywiad z opiekunami – czy dziecko uczęszczało wcześniej do żłobka lub innego przedszkola, jak zachowuje się w towarzystwie rówieśników oraz jak może zareagować, gdy ukochanych rodzic nagle zniknie z pola widzenia. Każda, nawet najmniejsza informacja będzie dla nas kluczowa i z pewnością wykorzystamy ją w odpowiednim momencie.

INFORMACJE OD RODZICÓW

Rodzicu, zastanów się co Twój maluch lubi robić. Czy jest typem, który stawia piękne budowle z klocków, a może to artysta, który nigdzie nie rusza się bez farb, pędzla i płótna. A może tak jak my – kocha literaturę i chętnie ogląda książeczki. Każda wskazówka jest dla nas na wagę złota.

DŁUGOŚĆ ADAPTACJI

Kolejnym krokiem jest ustalenie długości adaptacji (jest to sprawa bardzo indywidualna, bo każdy maluch jest inny). Dlatego sugerujemy, by pierwsze dni dziecka w przedszkolu nie trwały dłużej niż godzinkę.

SPOKÓJ I OPANOWANIE

To chyba najważniejsza zasada w całej adaptacji. Dziecko jest barometrem uczuć rodzica, dlatego niezmiernie ważna jest Państwa postawa. Wszelkie smutne miny i rozchwiania zostawiamy w domu. W drodze do przedszkola i w samej placówce powinien panować przyjemny nastrój, a twarz musi zdobić uśmiech (uwierzcie na słowo – to 50% sukcesu).

ZAUFANIE

Jeśli rodzic nam nie zaufa, nie ma szans, że zrobi to dziecko. Wszystkie posiadamy odpowiednia kwalifikacje, traktujemy tę pracę jako misję i kochamy to, co robimy. W większości same mamy dzieci. Odrobina zaufania jeszcze nikomu nie zaszkodziła

INFORMACJA ZWROTNA

Nie bójcie się pytać nauczyciela jak minął dzień w przedszkolu. Nie zawsze jest możliwość tego samego dnia spotkania się z wychowawcą, ale posiadamy platformę iprzedszkole, która umożliwi Państwu kontakt bezpośrednio z opiekunem grupy.

Powodzenia